WBC - World Ballet Competition - International Ballet Competition

  • News@WBC

  • Most Read

  • Popular

   

Latest And Greatest

Repertoire List

Welcome to the WBC USA 2016 Finals Repertoire List!

UPDATED - September 8, 2015

The next WBC USA will be hosted in Orlando, Florida, USA from June 13-18, 2016.

Please Click on Title to Hear Music Samples (When Available)

Individual Division

Female Solos for:

- Introductory Category (Ages 9-11)

- Preparatory Category (Ages 12-13)

- Pre-Professional (Ages 14-17) and Professional (Ages 18-24) Categories

Male Solos for:

All Individual Male Competitors (Age 9-24)

Group Division

Pas de Deux Category (Ages 14-24)

Introductory Category (Females, Ages 9-11)

*NOTE: Aurora Variation from Sleeping Beauty is NOT allowed in this category.

“Don Quixote” (L. Minkus/ M. Petipa, A. Gorsky)

Kitri’s Variations: Act-IAct-IV
Amour - Act III

“Flower Festival in Genzano” (E. Helsted/ A. Bournonville)

"Giselle" (A.Adam, F. Burgmuller/J.Perrot, J. Coralli, M. Petipa)
Peasant Pas de Deux - variation: 1, 2 (alternative version).

“La Bayadere” (L.Minkus, M.Petipa/V. Chabukiani)
Shade - Cabriole Variation

“La Fille Mal Gardee”
Variation of Lise, Act II (P. Hertel/ A. Gorsky)
Variation of Lise , Act II (F. Herold: F. Ashton)

“La Vivandière” (Markitanka) (C. Pugni/ S. Léon, F. Cerrito)
Kathi’s Variation

”Le Corsaire” (A.Adam, C. Pugni, R. Drigo/M. Petipa)
Pas D'Esclave Solo(Gulnare)
Le Jardin Anime Solo (Gulnare)
Odalisque (any one of the three) from Pas de Trios Act III

“Le Talisman” (R.Drigo, C. Pugni / M. Petipa, P. Gusev)
Variation of Niriti

“Napoli” (H. Paulli, E. Helsted, N. Gade, H. Lumbye / A. Bournonville)
Variation of Teresina

 “Paquita” ( L. Minkus/.M. Petipa )
Female Variation: 1,26(Tcherepnine, M.Fokine)

“Sleeping Beauty” (P. Tchaikovsky/ M. Petipa)
All Fairies' Variations from the Prologue:
1. Candide (Candor)
2. Coulante, Fleur de Farine (Flowing, Wheat Flour)
3. Miettes qui tombent (Falling Breadcrumbs)
4. Canari qui chante (Singing Canary)
5. Violente (Force)
6. Lilac Fairy (Prologue)
7. Bluebird /Princess Florine, Act III 

“Swan Lake”  (P. Tchaikovsky/M. Petipa, L. Ivanov)
Pas de Trois Solos 1,  2

 

Preparatory Category (Females, Ages 12-13)

*NOTE: Aurora Variation from Sleeping Beauty is NOT allowed in this category.

“Don Quixote” (L. Minkus/ M. Petipa, A. Gorsky)
Kitri’s Variations: Act-IAct-IV
Amour (Act III)Queen of Dryads (Act III)

“Esmeralda”
Esmeralda’s Variation (Romualdo Marenco/Ben Stevenson)

“Flames of Paris” (B.Asafiev/ V. Vainonen)
Jeanne's Variation

“Flower Festival in Genzano” (E. Helsted/ A. Bournonville)

“Giselle” (A.Adam/ M. Petipa)
Giselle’s Variation, Act I
Peasant Pas de Deux - variation: 1, 2 (alternative version).

“Harlequinade” (Les Millions d'Arlequin) (R. Drigo/M. Petipa)
Variation of Columbine

“La Bayadere” (L.Minkus, M.Petipa/V. Chabukiani)
Gamzati’s Variation, Act I 
Shades Solos

“La Fille Mal Gardee”
Variation of Lise, Act II (P. Hertel/ A. Gorsky)
Variation of Lise, Act I (F. Herold: F. Ashton).

“La Vivandière” (Markitanka) (C. Pugni/ S. Léon, F. Cerrito)
Kathi’s Variation

”Le Corsaire” (A.Adam, C. Pugni, R. Drigo/M. Petipa)
Pas D'Esclave Solo (Gulnare)
Le Jardin Anime Solo (Gulnare)
Odalisque (any one of the three) from Pas de Trios Act III

“Le Talisman” (R.Drigo, C. Pugni / M. Petipa, P. Gusev)
Variation of Niriti

“Napoli” (H. Paulli, E. Helsted, N. Gade, H. Lumbye / A. Bournonville)
Variation of Teresina

 “Paquita” ( L. Minkus/.M. Petipa )
Female Variation: 123456789.

“Sleeping Beauty” (P. Tchaikovsky/ M. Petipa)
All Fairies' Variations from the Prologue:
1. Candide (Candor)
2. Coulante, Fleur de Farine (Flowing, Wheat Flour)
3. Miettes qui Tombent (Falling Breadcrumbs)
4. Canari qui Chante (Singing Canary)
5. Violente (Force)
6. Lilac Fairy (Prologue)
7. Bluebird /Princess Florine, Act III

“Swan Lake”  (P. Tchaikovsky/M. Petipa, L. Ivanov)
Pas de Trois Solos 1,  2


Pre-Professional Category (Females, Ages 14-17)

& Professional Category (Females, Ages 18-24)

*NOTE: In Round 2 you may choose a Variation not on the WBC 2016 Repertoire List; however Balanchine Variations are NOT allowed in Round 2, unless you have received the rights to perform the solo from the George Balanchine Trust and provide appropriate documentation.

“Don Quixote” (L. Minkus/ M. Petipa, A. Gorsky)

Kitri’s Variations, Act-IAct-IIIAct-IV
Queen of Dryads, Act III
Variations from Act IV: 12

“Esmeralda”
Esmeralda’s Variation (Romualdo Marenco/Ben Stevenson)
Diana’s Variation (Pugni,  Drigo /Vaganova)

“Flames of Paris” (B.Asafiev/ V. Vainonen)
Jeanne's Variation

“Flower Festival in Genzano” (E. Helsted/ A. Bournonville)

“Giselle” (A.Adam/ M. Petipa)
Giselle’s Variation, Act I

Grand Pas Classique (D. Auber/ V. Gzovsky).

“Harlequinade” (Les Millions d'Arlequin) (R. Drigo/M. Petipa)
Variation of Columbine

“La Bayadere” (L.Minkus, M.Petipa/V. Chabukiani)
Shades Solos
Gamzati’s Variation, Act I
Nikia’s Variation, Act IV

“La Fille Mal Gardee”
Variation of Lise, Act II (P. Hertel/ A. Gorsky)
Variation of Lise , Act II (F. Herold: F. Ashton).

”Le Corsaire” (A.Adam, C. Pugni, R. Drigo/M. Petipa)
Medora's Variation
Pas D'Esclave Solo(Gulnare)
Le Jardin Anime Solo (Gulnare)
Odalisque (any one of the three) from Pas de Trios  (Act III)

“Le Talisman” (R.Drigo, C. Pugni / M. Petipa, P. Gusev)
Variation of Niriti

“Napoli” (H. Paulli, E. Helsted, N. Gade, H. Lumbye / A. Bournonville)
Variation of Teresina

“Paquita” (L. Minkus/.M. Petipa )
Female Variations: 1345789.

“Raymonda” (A.Glazunov/ M.Petipa)
Female Variations: 34, 5810

“Satanella” (Le Carnaval de Venise) (K. Liadov, C. Pugni / M. Petipa)
Satanella’s Variation

“Sleeping Beauty” (P. Tchaikovsky/ M. Petipa)
Lilac Fairy (Prologue)
Princess Aurora, Act III 

“Swan Lake”  (P. Tchaikovsky/M. Petipa, L. Ivanov)
Pas de Trois Solos 1, 2
Odette, Act II
Odile, Act III: 12

All Individual Male Categories (Male, Ages 9-24)

*NOTE FOR PRE-PROFESSIONAL & PROFESSIONAL CATEGORIES: In Round 2 you may choose a Variation not on the WBC 2016 Repertoire List; however Balanchine Variations are NOT allowed in Round 2, unless you have received the rights to perform the solo from the George Balanchine Trust and provide appropriate documentation.

"Coppelia" (L. Delibes/St. Leon, A. Gorsky)
Franz, Act III

“Don Quixote” (L. Minkus/ M. Petipa, A. Gorsky)
Basil

“Esmeralda” (C. Pugni/ A. Vaganova)
ActeonFrollo

“Flames of Paris” (B.Asafiev/ V.Vainonen)
Phillipe's Variation

"Flower Festival in Genzano” (E. Helsted/ A. Bournonville)
Variation 12

“Giselle” (A. Adam/ M. Petipa)
Peasant Pas de Deux, Act I
Albrecht, Act II

“Grand Pas Classique (D. Auber/ V. Gzovsky)

“Harlequinade” (Les Millions d'Arlequin) (R. Drigo/M. Petipa)
Harlequin.

“La Bayadère” (L. Minkus/ M. Petipa, V. Chaboukiani) 
Solor 
Golden Idol

“La Fille Mal Gardée” 
Colin/Colas (P.Hertel/ A. Gorsky) 
Colin/Colas (F. Hérold, J.Lanchbery / F. Ashton)

“La Sylphide” (H. Levenskjold/ A. Bournonville)
James, 12

“La Vivandière” (Markitanka). (C. Pugni/ S. Léon, F. Cerrito)
Hans’s Variation

“ Le Corsaire” (A.Adam, C. Pugni, R. Drigo/M. Petipa)
Pas D”Esclave Solo (Lanquedem)
Pas de Deux Solo (Conrad/Slave)

 “Le Talisman” (R.Drigo, C. Pugni / M. Petipa, P. Gusev
Variation of Vayou

“Napoli” (H. Paulli, E. Helsted, N. Gade, H. Lumbye /A. Bournonville)
Gennaro 12

“Paquita” (L. Minkus/.M. Petipa )
Variation from Pas de Trios
Variation from Grand pas Classique (Lucien)

“Raymonda” (A.Glazunov/ M.Petipa/Y.Grigorovich)
Jean's Variation

“Satanella” (Le Carnaval de Venise) (K. Liadov, C. Pugni / M. Petipa)
Count Fabio

“Sleeping Beauty” (P. Tchaikovsky/ M. Petipa, K. Sergeyev)
Blue Bird Variation, Act III 
Prince Désiré, Act III

"Swan Lake" (P. Tchaikovsky/M. Petipa, L. Ivanov)
Pas de Trois, Act I 
Siegfried, Act III

“The Nutcracker” (P. Tchaikovsky/ M. Petipa, L. Ivanov, V. Vainonen)
Cavalier, Act II

Pas de Deux Category (Ages 14-24)

"Coppelia" (L. Delibes/St. Leon)
Pas de Deux of Swanilde and Franz, Act III

"Don Quixote" (Minkus/Petipa) 
Pas de Deux, Act III

"Esméralda" 
Pas de Deux, Esmeralda and Phoebus (C. Pugni/ J.Perrot, M.Petipa)
Pas de Deux, Diane and Actéon (Pugni, Drigo /Vaganova)

“Flames of Paris” (B. Asafiev /V. Vainonen)
 Pas de deux of Jeanne and Philippe, Act IV

“Flower Festival in Genzano” (E. Helsted/ A. Bournonville)
Pas de Deux

 “Giselle” (A. Adam/ J. Perrot,  G. Coralli, M. Petipa)
Peasant Pas de Deux, Act I
Grand pas de deux of Giselle and Albrecht, Act II

“Grand Pas Classique” (D. Auber/ V. Gzovsky)

“Harlequinade” (Les Millions d'Arlequin) (R. Drigo/M. Petipa)
Pas De Deux of Columbine and Harlequin

“La Bayadère” (Minkus/M. Petipa)
Pas de Deux, Gamzatti and Solor

“La Fille Mal Gardée” 
Pas de Deux Lise and Colin/Colas (P.Hertel/ A. Gorsky,) 
Pas de Deux Lise and Colin/Colas (F. Hérold, J.Lanchbery / F. Ashton)

“La Sylphide” (H. Lovenskiold/A. Bournonville)
Pas de Deux

“Le Corsaire” (A.Adam, C. Pugni, R. Drigo/M. Petipa)
Pas d'Esclave Pas de Deux of Gulnare and Lanquedem (P. Oldenburg/ M. Petipa),
Le Corsaire Pas de Deux

“Le Talisman” (R.Drigo, C. Pugni / M. Petipa, P. Gusev
Pas de deux of Niriti and Vayou

“Paquita” ( L. Minkus/.M. Petipa)
Grand pas Classique (Paquita and Lucien)

“Satanella” (Le Carnaval de Venise) (K. Liadov, C. Pugni / M. Petipa)
Pas de deux of Satanella and Count Fabio

“Sleeping Beauty”. (P. Tchaikovsky/ M. Petipa, K. Sergeyev)
Bluebird Pas de Deux, Act III 
Pas de Deux of Aurora and Desire, Act III

"Swan Lake" (P. Tchaikovsky/M. Petipa, L. Ivanov)
Black Swan Pas de Deux, Act III 


“The Nutcracker”
 (P. Tchaikovsky/ M. Petipa, L. Ivanov)
Pas de Deux of Sugar Plum Fairy and her Cavalier

2014 USA Accepted Competitors

Congratulations to the following dancers who have been selected to compete at the 2014 World Ballet Competition USA! This year's finals will be held from June 9-14, 2014 in Orlando, Florida, USA at the Bob Carr Performing Arts Center. 

Be sure to watch the live broadcast of all competition rounds, free of charge. Click 'WBCTV" to watch.

Those in Orlando can see the action up close at the theater for $10/day or $35/All Round Pass. Purchase tickets at http://cfb.interticket.com or at the door. Click here to access the detailed Competition Schedule.

SELECTED COMPETITORS FOR WBC USA 2014

 
Name Citizenship
Austen Acevedo USA
Ines Albertini Italy
Walt Angelini Italy
Constanza Felício Justo Araujo Brazil
Kazuya Arima Japan
Génesis Nataly Asanza Ecuador
Lauren Bakewicz USA
Maria Alejandra Barbery Ecuador
Hannah Jean Baugher USA
Elizabeth Rose Beattie USA
Gabrielle Bohrman USA
Paula Carrillo Velasquez Ecuador
Davi Chagas de Carvalho Brazil
Yahaira Cerda USA
Jasmine Chen USA
Taylor Ciampi USA
Angélica Claudio Palacios Puerto Rico
Maria Clara Marinho Coelho Brazil
Julia Anne Conway USA
Elizabeth Rose Cotter USA
Ruan Carlos Galdino da Silva Brazil
Leandro de Almeida Brazil
Julie Johanna Degnan USA
Ilona Demler USA
Serena Romy DeTata USA
Luca Dobos Romania
Sydney Dolan USA
Zachary Downer USA
Kaitlin Marie Duffy USA
Shaelynn Abigail Estrada USA
Hinano Eto Japan
Nina Barcelos Fernandes Brazil
Caitlin Rosalie Field USA
Gillian Marie Fitz USA
James Floyd USA
Isabelle Louise Frame USA
Kota Fujishima Japan
Katherine Gabay USA
Dana Garcia     Ecuador
Madeleine Gardella USA
Elizabeth Megan Garza USA
Margaret Vadimovna Gladysheva USA
Madeline Elizabeth Glinski USA
Melinda Gong USA
Albert Fox Gordon USA
Darius Gramada Romania
David Alan Greenberg USA
Jin Chang Gu China
Valentina Guidi Argentina
Amanda Rose Hall USA
Masahiro Haneji Japan
Zella Hanson USA
Jessica He USA
Emma Huerta USA
Ensemble "Jarocho" USA
Jasmine Jasper Germany
Maine Kawashima Japan
Nicholas Alexander Keeperman USA
Briana Oliveira Kirchgessner USA
Courtney Oliveira Kirchgessner USA
Molly Elizabeth Klug USA
Abigail Kurdin USA
Sarah Lapointe USA
Cassandra LeRette USA
Alexandra Limeburg USA
Valentina Lin Tsai Argentina
Hannah Joy Long USA
Jorge Lopez Barani Cuba
Christina Luo USA
Lang Ma China
João Pedro de Jesus Sampaio Machado Brazil
Rei Maezawa Japan
Tatiana Shanelle Melendez USA
Bryn Olivia Michaels USA
Hernan Montenegro Chile
Arianna Renee Morrison USA
Rory Kathryn Myers USA
Aurora Elizabeth Naatjes USA
Ensemble "Noire et Blanc" USA
Nene Ogiwara Japan
Ekaterina (Katya) Panchenko USA
Arianna Pazmino Ecuador
Lorenna Calheiros Cleto Pereira Brazil
Emily Grace Pesce USA
Jillian Price USA
Faviana Camila Quiles Rivera Puerto Rico
Michelle Quiner USA
Savannah Quiner USA
Elisabeth Ragault Canada
João Pedro Palmieri Ramos Brazil
Claire Bernadette Rathbun USA
Amber Ray USA
Jessica Ann Restivo USA
Karen Stefanny Rivadeneira Ecuador
Génesis Salas Ecuador
George William Sanders USA
Shelby Shumate USA
Erisa Sloan USA
Alexandra Sophia Smelyanskiy USA
Promise Smith USA
Arianna Spitz USA
Reina Ashely Stamm USA
Emily Elizabeth Stephens USA
Ruben David Vande Vusse Suarez USA
Alina Alexander Taratorin USA
Irina Georgiana Tarau Romania
Alison Tatsuoka USA
Uimaitua Rasela Tevaga USA
Kanae Todaka Japan
Sofia Belen Varela Rojas Paraguay
Logan Velasquez USA
Anna Júlia Pereira Oliveira Vianna Brazil
Kayla Christine Walsh USA
Maya Wheeler USA
Sophie Newton Williams USA
Kailey Denise Withee USA
Ellie Wong USA
Jessica Nuojie Xu USA
Anna Yeh USA
Sandy Zeng USA
Jin Zhang China

2014 Daily Schedule

The World Ballet Competition's 2014 Finals will be held from Monday, June 9 - Saturday, June 14 in Orlando, Florida, USA. Below you will find the official schedule!

Remember all competition rounds will be broadcast LIVE on the internet. Click "WBCTV" to watch.

All times in EST/New York Time, Schedule subject to changes at any time (Updated May 13, 2014).

 

SUNDAY, JUNE 8, 2014

ORIENTATION @ 6:00PM for Pre-Professional Category at Crowne Plaza Downtown Orlando

 

MONDAY, JUNE 9, 2014

ALL EVENTS HELD AT BOB CARR PERFORMING ARTS CENTER

11:00am-12:15pm - Warm up Class: Pre-Professional Category Only

12:15-4:15pm Stage Time: Pre-Professional Category Only

4:15-5:15pm - BREAK

5:30-10:30pm - Pre-Professional - Round #1: Classical 1 and Contemporary 1 (Disqualifying Round)

**ORIENTATION @ 3:00PM for Preparatory Category at Bob Carr Performing Arts Center

 

TUESDAY, JUNE 10, 2014

11:00am-12:15pm - Warm up Class: Preparatory Category Only 

12:15-4:00pm - Stage Time: Preparatory Category Only

4:00-5:00pm - BREAK

5:30-10:00pm - Preparatory Round #1: Classical 1 and Contemporary (Disqualifying Round)

**ORIENTATION @ 3:00PM for Professional Category at Bob Carr Performing Arts Center

 

WEDNESDAY, JUNE 11, 2014

11:00am-12:15pm - Warm up Class: Pre-Professional & Professional Category Only

12:15-4:15pm - Stage Time: Pre-Professional & Professional Category

4:15-5:15pm - BREAK

5:30-10:00pm - Pre-Professional - Round #2: Classical 2 and Contemporary 2 (Disqualifying Round)
                        - Professional - Round #1: Classical 1 and Contemporary 1 (Disqualifying Round)

**ORIENTATION @ 3:00PM for Introductory Category at Bob Carr Performing Arts Center

 

THURSDAY, JUNE 12, 2014

11:00am-12:15pm - Warm up Class: Introductory, Preparatory & Professional Only

12:15-4:21pm - Stage Time: Introductory, Preparatory & Professional

4:21-5:21pm - BREAK

5:30-10:00pm - Introductory (One Round): Classical 1 & Classical 2 - Final Round

                       - Preparatory - Round #2: Classical 2 - Final Round

                       - Professional - Round #2: Classical 2 & Contemporary 2 (Disqualifying Round)

**ORIENTATION @ 3:00PM for Ensemble & Pas de Deux Categories at Bob Carr Performing Arts Center

 

FRIDAY, JUNE 13, 2014

9:00am-11:00am - INTERNATIONAL JOB FAIR - AUDITION BROADCAST LIVE

11:00am-12:15pm - Warm up Class: Pre-Professional, Professional, Ensemble & Pas de Deux Only

12:15-4:00pm - Stage Time: Pre-Professional, Professional, Ensemble & Pas de Deux

4:00-5:00pm - BREAK

5:30-10:00pm - Pre-Professional and Professional - Round #3: Classical 3
                          - Pre-Professional and Professional - Round #3: Classical 4 - Final Round
                          - Group Category - Ensembles & Pas de Deux - Final Round

 

SATURDAY, JUNE 14, 2014

5:00-6:00pm - AWARD CEREMONY (Competitors MUST be backstage at least 15 minutes before the ceremony.)

7:30pm - ALL STARS OF DANCE PERFORMANCE

Must Read

 
 
 

Blog

Get Involved

 

Most Wanted

   
You are here: WBC Finals

About WBC

The World Ballet Competition (WBC) is a not-for-profit 501 (C) 3 organization whose sole purpose is to promote talent and fairness.

Our mission

Get in touch

Give us a call at:
+1 407 849-4669
Timezone: GMT-5

Special Mention

 accessibility

The venue of the 2022 World Ballet Competition, Orange County Convention Center, is wheelchair accessible. For futher information on Assistance for Guests with disabilities, please click here.